Wprowadzenie

Dji Air 3s

Tak jak z Dji Air 2s – była – mimo wszystko – bardziej dopracowaną wersją Air 2, tak Air 3s ma te rzeczy, które pozwoliłby z czystym sercem kupić „trójkę” – przede wszystkim jest to matryca jednocalowa, którą miała Air 2s, a zwykła Air 3 już nie. Ewidentny krok wstecz. Oczywiście lepsze czujniki omijania przeszkód, plus LIDAR z przodu. Lepszy zasięg dzięki systemowi O4, coraz bardziej zaawansowane opcje działania autonomicznego. Ale to tylko gadżety, którymi pobawimy się na początku, a później zapomnimy. Najważniejsza jest jakość filmów i zdjęć robiona, którą oferuje dron – a ta jest bardzo dobra. Ale… Air 3 może być sparowany z DJI Goggles 3 i sterowany przy pomocy Dji RC Motion 3, a Air 3s nie… Spore rozczarowanie, bo liczyłem na tą funkcję jako coś oczywistego. Może nowe aktualizacje coś zmienią w tej sprawie. 

Wprowadzenie

Dji RC 2

Dji RC2 to niewielkie zmiany w porównaniu do Dji RC – dla mnie to obsługa standardu O4 – ale też powoduje niekompatybilność ze wszystkim dronami Dji, które korzystają z O2/O3 czyli pasować będzie tylko Mini4 Pro, Air3, Air 3s no i drobnica: Neo i Flip. Anteny – na razie za wcześnie by powiedzieć czy nowe anteny coś faktycznie dają. Komu pasował RC, pewno spodoba się i RC2.

Wprowadzenie

Dji Avata 2

Avata 2 – podobnie jak wcześniej Mini 3 – pierwsze sprawdzenie czym jest latanie FPV. Istotnie jest to zupełnie inne latanie niż Air 2s/3s, nie latasz wysoko robiąc epickie panoramy czy filmy. Tu lata się znacznie niżej, praktycznie nie fotografuje się z tego drona, a raczej tylko filmuje, ale te filmy zawierają o wiele więcej ruchu i emocji, nawet tylko oglądając to post factum. Wyjadacze pewno zjadą ją jak burą sukę: a to za mała moc, a tu ograniczono maksymalną prędkość, ale na pierwszy raz jest świetna, zwłaszcza z RC Motion 3. Dosłownie każda osoba po 5-10 szkoleniu nią poleci.

Wprowadzenie

Dji Goggles 3

Najnowsze gogle od Dji na razie kompatybilne tylko z dronami obsługujących O4, takich jak Flip, Mini 4 Pro, Neo, Air 3 czy Avata 2 właśnie, niestety mimo obsługi O4 nie działa z Air 3s – smuteczek, czekam niecierpliwie na jakąś łatkę, która to zmieni. Poza tym: małe i kompaktowe, ok 3 godziny pracy na pełnej baterii, dobre chłodzenie, niedopuszczające do powstawania rosy na soczewkach, regulacja dioptrii i rozstawu oczu – wygodne. Z wad dla mnie tylko te kamery z przodu, które mały by sens, gdyby byłby szerokokątne. A tak… tylko gadget.

Wprowadzenie

Dji FPV Remote Controller 3

Aparatura, którą trzeba kupić osobno, aby przełączyć Avatę 2 w pozostałe tryby, ponieważ mając tylko domyślny kontroler RC Motion 3, można latać tylko w trybie N (Normal). Mi pasuje: urządzenie nie za duże, w miarę lekkie, trudno mi w tej chwili się do czegoś przyczepić. 

Wprowadzenie

Dji RC Motion 3

Jeszcze nigdy próg wejścia do FPV nie był tak niski, co nie oznacza że tani 😉 Dosłownie 5-10 minut szkolenia przed startem i osoba nigdy nie latająca na dronie FPV śmiga. Kontroler bardzo intuicyjny w użyciu – jasne że nie wszystko nim zrobimy, ale na początku? Nie ma nic lepszego i łatwiejszego. Nawet na symulatorze nie trzeba latać wcześniej. Nie jest to kontroler dla starych wyjadaczy, zresztą sama Avata 2 nie zrobi na nich żadnego wrażenia, ale na start – jest naprawdę fajna. 

Wprowadzenie

Dji Air 2s

Wierny towarzysz większych i mniejszych podróży. Niezawodny, byle dbać o niego w sposób podstawowy. Starałem się aby czujniki nie były potrzebne, więc nigdy nie mogłem ich naprawdę sprawdzić. Jakość zdjęć bardzo przyzwoita, stabilność przy robieniu kilku zdjęć pod HDR również. Nie zmieniał bym go na Air 3s, gdyby nie ciekawiło mnie możliwości drugiej kamery. No i LiDaR’a – będącego jedynym czujnikiem działającym nawet w nocy. 

Wprowadzenie

Dji RC

Bardzo wygodne rozwiązanie, w porównaniu do RC-N1, żadnych kabelków, podłączania telefonu – te urządzenie włączamy i po paru sekundach jest gotowa do pracy. Bardzo przyzwoity wyświetlacz, wygodna obsługa – jedyna rzecz, to trzeba bardziej zabezpieczać tą aparaturę i nie można sobie ją po prostu wrzucić na dno plecaka, chyba że założymy specjalną osłonę ekranu i drążków. Na szczęście taki gadżet nie jest za bardzo drogi.

Wprowadzenie

Dji Mini 3

Pierwsze spotkanie z dronami GPS firmy Dji. Mały, zgrabny, lata wystarczająco długo, całkiem fajne zdjęcia i filmy, no i możliwość pracy kamery o 90º bez straty części materiału z matrycy. W miarę cichy, dla podróżników liczących każdy gram. No i mieści się w klasie C0, co też potrafi być zaletą. Nie ma śledzenia i części funkcji autonomicznych, ale nie po to jest. Zresztą to tylko „zabawki” – do sprawdzenia na początku, a potem nigdy więcej nie będzie użyte.

Wprowadzenie

Dji RC-N1

Podstawowy kontroler do większości dronów Dji całkiem wygodny, nie musimy się tak z nim cackać jak z wersją z ekranem, a dzięki gadżetom firm trzecich można podłączyć tu nawet tablet 10″ 🙂 O przystępnej cenie nawet nie wspominając. Ale musisz mieć swój telefon porządnie podładowany, a to nie takie oczywiste dlatego jedna stawiam na Dji RC/Dji RC2.